Krajinná tvorba
Novinky a tipy


Stromy do malých zahrad


Jednou z nejčastějších otázek, se kterou se setkávám u majitelů menších rodinných zahrad je tato: "Můžeme si zde zasadit strom?". Odpověď zní: "Určitě ano, jen je potřeba pečlivě vybrat druh a kultivar."

Špatně vybraný druh totiž může zastínit většinu vaší zahrady, jeho kořeny mohou v budoucnu začít narušovat dokonce stavbu vašeho domu a v neposlední řadě padající listí a plody nebo i velký stím může být nepříjemný sousedům a zbytečně vám komplikovat život.

Na druhé straně, pokud vhodně vyberete druh a dobře zvolíte jeho umístění ve vaší zahradě, strom nebo i více stromů mohou i malé zahradě vtisknout osobitý ráz a propojit váš dům se zahradou v jeden celek. Stromy přináší do každého prostoru důležitý vertikální rozměr, citlivým způsobem oddělují zahradu od okolních pozemků a významným způsobem zlepšují mikroklima ve svém okolí.

V současné době existuje mnoho různých kultivarů, které lze i do relativně malého prostoru použít. Strom v malé zahradě by měl být atraktivní v různých ročních obdobích, obecně by neměl mít velké nároky na půdní ani vzdušnou vlhkost a svou korunou by neměl přesahovat výšku 8, příp. 10m. Tvar a struktura koruny, přesná výška a půdní i světelné nároky je vždy potřeba posoudit jednotlivě na daném místě a vybrat nejvhodnější druh a kultivar podle místních podmínek a požadavků zákazníka.

okrasná jabloňJiž při zadávání návrhu zahrady je dobré si rozmyslet jakou barvu listů, příp. květů a plodů byste u stromu na své zahradě viděli nejraději. Dále jestli má strom plnit pouze okrasnou funkci anebo byste rádi sklízeli i jedlé ovoce. Má-li být stálezelený po celý rok anebo preferujete baravné padající listí a krásu struktury opadaných větví v zimě. Na základě těchto a dalších požadavků jsme schopni vybrat ten správný strom i do vaší zahrady. Na závěr zde vyjmenujme jen několik z osvědčených druhů a skupin stromů vhodných do malých zahrad:

okrasné třešně (sakury) v mnoha kultivarech

okrasné jabloně v mnoha kultivarech

okrasné slivoně

okrasné hrušně

javory a jasany s menší korunou a různobarevnými listy

kultivary jeřábů

převislé kultivary vrb, bříz a jilmů

magnolie a cesmíny

roubovance jehličnatých stromů

Na obrázky některých z nich se můžete podívat v sekci Reference: Fotogalerie - Inspirace


Tisk článku
Zpátky

Novinky tipyStránka: 1 2

Obohaťte svou zahradu podzimními barvami

 V době, kdy většina rostlin již odkvetla a připravuje se k "zimnímu spánku" může někdy naše zahrada vypadat trochu smutně a jednotvárně. Existuje jednoduchý způsob, jak to napravit. Přidejte na své záhony ty rostliny, které jsou významné svým podzimním zbarvením listů, plodů a borky, případně kvetou právě v závěru vegetační sezóny.

přečti si více

Stromy do malých zahrad

Jednou z nejčastějších otázek, se kterou se setkávám u majitelů menších rodinných zahrad je tato: "Můžeme si zde zasadit strom?". Odpověď zní: "Určitě ano, jen je potřeba pečlivě vybrat druh a kultivar."

přečti si více

Poslední projekce